שוק הנגזרים

במקביל לשווקים הפיננסים פועל גם שוק הנגזרים או בשמו האחר - שוק המעו"ף (מכשירים פיננסים ועתידיים).
בשוק זה נסחרים מכשירים פיננסים אשר מושא ההתייחסות שלהם הם נכסים פיננסים הנסחרים בשווקים הפיננסים. המכשירים הפיננסים העיקריים הם חוזים עתידיים (futures) ואופציות (Options). בניגוד לשווקים הפיננסים האחרים כוחות ההיצע והביקוש אינם הפקטור העיקרי הקובע את המחירים בשוק זה. מחירי המכשירים הללו נגזרים בעיקר מהשינויים במחירי הנכסים הפיננסים עליהם הם כתובים ולכן נקרא שוק זה שוק הנגזרים. בשוק זה אין כמעט רגולציות. אין צורך בתשקיף, אין צורך באישורים, הדבר היחיד הנדרש לפעול בשוק הוא כסף. החזקה או מכירה של מכשיר מעו"ף, לעיתים יוצרת התחייבות (תלוי בנכס ובפוזיציה). לקיום ההתחייבויותאחראי חבר המסלקה (חבר בורסה) דרכו נעשתה הפעולה. על מנת שחבר המסלקה לא יינזק, יוצר ההתחייבות חייב בביטחונות אשרר יופקדו אצל חבר המסלקה. את גובה הביטחונות קובעת הבורסה, וניתן לומר באופן כללי כי זה המקום היחיד בה יש רגולציה בשוק הנגזרים.
המכשירים הנסחרים בשוק זה מאופיינים בתוחלת חיים קצרה מאוד, ולכן מי שמחזיק פוזיציה פתוחה נמצא ברמת סיכון גבוהה.

בשוק זה פועלים שלוש קבוצות :

הספקולנטים - הספקולנט מאמין כי מחיר נכס מסוים יתפתח לכיוון מסוים ורוצה להרוויח מכך.
המגדרים- משקיעים אשר חשופים באחד משוקי הכספים השונים, רוצה להגביל סיכון או לנעול רווח.
הארביטרז'יסטים- רוצה לנצל מצבים של תמחור לא נכון באחד מהשווקים הפיננסים, על מנת ליצור רווח ללא סיכון וללא הוצאת כסף.

בבורסה הישראלית, קיימים מכשירים פיננסים עתידיים על מספר מדדים ומטבעות, אולם מרבית הפעילות מתרכזת במסחר באופציות על מדד המעו"ף (מדד 25), ואופציות על מטבע הדולר.
חשוב לציין כי הסיכון במסחר בשוק הנגזרים הוא בעל הסיכון הגבוה ביותר בשוק ההון, ורצוי להיות בעל ידע ונסיון בכדי לסחור בשוק האופציות.

כל הכתוב כאן אינו מהווה המלצה לקניה או מכירה של ניירות ערך או כל מוצר פיננסי אחר, כל הזכויות שמורות לאינדקס הכלכלה של ישראל - www.ical.co.il

אפליקציות
עולם הפיננסים במרחק נגיעה, כל האתרים המובילים בתחום הפיננסים בארץ ובעולם אצלכם בנגיעה אחת. קרא עוד...
סקירות
סקירה יומית 29.8.12
קרא עוד...
אסטרטגיות מעו"ף
אסטרטגיות מעו"ף אוגוסט
קרא עוד...