שוק מתעורר הוא כינוי למדינה בה התמ"ג לנפש נמוך מזה של מדינה מפותחת. אף על פי שקיימת בה צמיחה כלכלית מהירה ורמת החיים בה קרובה לזו של המדינות המפותחות. הביטוי שווקים מתעוררים שכיח מאוד בכלכלה ובבורסות לניירות ערך בפרט.
רוב המדינות בעלות השווקים המתעוררים בדרך כלל מאופיינות בגידול כלכלי מהיר בכמות השקעות גבוהה יחסית, לכן הם הופכים אטרקטיביים במיוחד עבור משקיעים זרים.
אנו נחפשים לצמיחה מדהימה של השווקים המתעוררים בניגוד למגמה הפוכה בשווקים המפותחים. אפשרויות ההשקעה נראות בלתי מוגבלות בשווקים המתעוררים. משקיעים רבים מאמינים בפוטנציאל הנמצא בשווקים המתפתחים ומזרימים לשם הון גדול מכספי ההשקעות.
חשוב לזכור, באותה מידה של פוטנציאל כך גם רמת הסיכון בהשקעה בשוק מתפתח שווקים אלה תנודתיים יותר. לכן דורשים המשקיעים פרמיית סיכון כתמריץ לפעול בשווקים המתעוררים. בדרך כלל המדיניות והחוקתיות במדינה מתפתחת שונה ממדינה מפותחת ולכן יש לנקוט באמצעי זהירות ולדעת מה צופה למדינה אליה זורם הכסף להשקעה.

השווקים הבולטים :

סין - כלכלתה של סין השתנתה במהלך ה-25 שנים שחלפו ממערכת מתוכננת שהייתה בדרך כלל לסחר בינלאומי, לכלכלה בעלת מגמה שיווקית יותר בעלת מגזר פרטי שצומח במהירות, והיא בעלת תפקיד מרכזי בכלכלה העולמית.
רפורמות שהחלו בתחילת שנות ה-70 עם תכנון היציאה מחקלאות, הסינים התרחבו וכללו חופש הדרגתי של מחירים, ביזור כספי, הקמת מערכת בנקים, התפתחות שוק המניות, הצמיחה המהירה של המגזר הלא ממשלתי והפתיחות לסחר והשקעות חוץ.

הודו - הכלכלה המגוונת של הודו מבוססת על חקלאות כפרית מסורתית, חקלאות מודרנית, מגוון רחב של תעשיות מודרניות וכן שירותים רבים. שירותים הם המקור העיקרי לצמיחה הכלכלית, ואחראים ליותר ממחצית התפוקה של הודו עם פחות משליש מכוח העבודה. הממשלה הקטינה את השליטה על סחר חוץ והשקעות זרות. הודו הגדילה באופן משמעותי את ייצור התוצרת ועושה שימוש במספר גדול של אנשים משכילים ומיומנים בשפה האנגלית כדי להפוך ליצואנית גדולה של שירותי תוכנה וכן של עובדי תוכנה.
כיום ארה"ב "מנצלת" את כוח העבודה הזול בהודו למטרת מתן שירותים לחברות גדולות.

רוסיה - רוסיה שיפרה את מעמדה הכלכלי והבינלאומי מאז המשבר הכלכלי של 1998. במהלך השנים האחרונות השתמשה רוסיה ביציבותה הכספית שמסובבת סביב מיסוי הנפט כדי לשלם מראש את כל החוב מתקופת הריבונות הסובייטית. רווחי ייצוא הנפט איפשרו לרוסיה להגביר את עתודותיה הזרות העתודה השלישית בגודלה בעולם.
במהלך תקופת שלטונו הראשונה של פוטין יושמו מספר רפורמות בתחומי המיסים, הבנקאות, העבודה וכללי מקרקעין.
הישגים אלו העלו את ביטחון העסקים וההשקעות בעתידה הכלכלי של רוסיה וההשקעות הזרות גדלו.
שירותים לא סחירים וסחורות לשוק הפנימי הניעו את הצמיחה ברוסיה. בניגוד לניצול וייצוא הנפט והמינרלים. למרות הצלחתה של רוסיה לאחרונה נשארו מספר בעיות עקביות. נפט, גז טבעי, מתכות ועץ נחשבים ליותר מ-80% מן הייצוא ו-32% מההכנסות של הממשלה והמדינה. השוק מושפע מתנודתיות במחירי המצרכים בעולם. ההלוואות ואי וודאות פוליטית לפני הבחירות, שחיתות וחוסר אמון נרחבים במסודות ממשיכים לשנות את דעתם של המשקיעים הזרים.

ברזיל - מאופיינת במגזרי חקלאות, כריה, יצור, ושירותים גדולים ומתקדמים, משקלה של כלכלת ברזיל גדול משל שאר המדינות בדרום אמריקה וברזיל מרחיבה את הנוכחות שלה בשווקי העולם.
הצמיחה של ברזיל הפיקה גידול בתעוסקה ובשכר הריאלי, מאז פריצת המשבר הכלכלי הגלובלי בפסטמבר, המטבע הברזילאי ושוק ניירות הערך איבדו בצורה משמעותית מערכם.
כמו כן ברזיל מארחת את האולימפיאדה ב-2016 ומשקיעים זרים מאמינים בפוטנציאל הנמצא בברזיל.

השקעות על שווקים מתעוררים ניתן למצוא דרך תעודות סל הנסחרות בבורסה לניירות ערך בישראל.
התעודות סל מורכבות ממדדים מרכזיים במדינות מתפתחות המופיעות כאן.
אפליקציות
עולם הפיננסים במרחק נגיעה, כל האתרים המובילים בתחום הפיננסים בארץ ובעולם אצלכם בנגיעה אחת. קרא עוד...
סקירות
סקירה יומית 29.8.12
קרא עוד...
אסטרטגיות מעו"ף
אסטרטגיות מעו"ף אוגוסט
קרא עוד...